Pavel Polakovič

IMG_9672-min

Pavel Polakovič

boxer

Sleduj Pavla na:
 

Mé kariérní začátky a první úspěch.

Dlouhá léta jsem závodně jezdil na BMX kole. Díky tomu jsem něco procestoval a začal se tedy cestování více věnovat až se mi nakonec podařilo tím i uživit.Začátek mého cestování začal tak, že mě vyhodili z práce. Následně mě opustila i přítelkyně a já vlastně tenkrát neměl do čeho píchnout…Tedy jako neměl co dělat. Koupil jsem si jednosměrnou letenku do Indie, že nemám co ztratit, a to mě tak poznamenalo, že jsem se cestování začal naplno věnovat. První úspěch, nebo spíš první potěšení bylo vydaní mé knížky Tuktukem z Bangkoku až domů.

Co Vás vedlo k tomu vydat se na dráhu cestovatele?

Vždycky jsem chtěl cestovat a nikdy se neodvážil. Pokaždé hledal výmluvy proč to nejde, neumím anglicky, nemám našetřené peníze… Nakonec člověk zjistí, že život rychle plyne a je škoda ho promarnit tlacháním, že něco nejde. Začal jsem tedy cestovat a psát mé příběhy na internet. Četlo se to, lidem se to líbilo a postupně přirozenou cestou to celé přišlo až jsem dokonce začal dělat přednášky o cestách, kterých mám za sebou více jak 100 a každý den přibyde další. Je to perfektní, člověk se vykecá z těch cest a našetří díky tomu na další cesty.

Kdy jste poprvé vycestoval a jaká byla Vaše vzdálenost?

Bylo to v roce 2016 kdy jsem vyrazil do Indie, o půl roku později jsem vyrazil na kole do Gruzie a zpět a ujel tak přes 7000 km na kole za 101 dní a následně nejdelší cesta z Thajska až domů 13000 km v thajské tříkolce zvané tuktuk. Vzdálenost ale není měřítko podstatné. Důležitější kolik toho člověk zažil a čeho se naučil na cestě.

Jak se připravujete na své cesty?

Prakticky řeším jen to nejzákladnější. Cesty se nesmí pořádně připravovat. Člověk má jít do neznáma a učit se cestou.  Nejdůležitější je udělat ten první krok a pak už se člověk veze a všechno řeší po cestě. Najedou zjistíš, čeho všeho jsi schopný a jak si dokážeš poradit. Miluji překvapení na cestách a to se objeví jedině když se nepřipravuji.

Jaký je největší zážitek z Vašich cest?

To nikdy nikdo neřekne upřímně, jaký je nejlepší zážitek z cest. Většinou se odpoví, že celá cesta je zážitek, ať ty dobré nebo zlé momenty, které člověka nakonec něčeho naučí a nejčastěji člověk nakonec vypíchne jeden zážitek, který ho náhodně napadl, aby hlavně uspokojil dotazovaného. Často se na tohle ptá, protože to lidi nejvíce zajímá, jaký je největší, nejtěžší, nejsilnější… jenže nelze poměřovat třeba krásy jezera Inle v Myanmaru a dobrosrdečnost lidí v Iránu. Největší zážitek ti třeba řekne člověk, co byl na dovolené v Chorvatsku, ale já na největší zážitky z mých cest neodpovím, páč by to nebylo spravedlivý vůči celé cestě a tomu co vlastně dělám.

Ocitl jste se někdy v nebezpečí?

Mnohokrát… V Indii za mnou běželi Indové s nožem v ruce a chtěli mi vše ukrást. Bodla mě včela v Myanmaru a já jako alergik začal rychle opuchat. To jsem tenkrát věděl, že mi zbývá pár minut, než se udusím. Naštěstí jsem dojel do lékarny a nechal si píchnout lék. V Bulharsku mi hořel tuktuk a já ho hasil holýma rukama. V Rusku na mě zaútočil bezdomovec, když jsem zabral jeho příbytek. V Nepálu nás honil slon v národním parku Chitwan… Vždy jsem vyvázl a měl obrovské štěstí. To k tomu ale patří. Buď zemřu doma na gauči nebo při čem co mám rád.

Jaká je Vaše zkušenost se společností Fit-day?

Je to asi 2 měsíce co zkouším a už jsem si zvykl na chuť. Těší mě, že to nemá žádný přidaný cukr, který postupně vynechávám. Chvilku jsem si zvykal na jeho chuť, ale je to jako s indickým jídlem. Taky mi za začátku nešlo, ale člověk si zvykne a zjistí, že mu to chutná a žral by to furt. Těší mě být členem týmu.

Co je Vašim oblíbeným produktem od Fit-day?

Miluji čokoládu takže jednoznačně Čokoládový shake. Hlavně mě těší to jíst, jak to nemá přidaný cukr, který mi začal poslední dobou vadit, tak to do sebe hodí člověk ještě s radostí.

Jakou máte motivaci?

Dělat dál to co mě baví a dělat úsměv na tváři a radost ostatním. Hlavně aby na mě jednou mé děti byli pyšné. Ty děcka si ale ještě musím nadělat. Kolem 20 bych jich chtěl mít.

Jaké máte cíle?

Z každého kouta světa dovézt minimálně jeden tuktuk. Jsem ale snílek a bůhví co se mi ještě za nápady urodí v hlavě. Dělat v životě to co mě dělá šťastným a dělat šťastné i lidi v mém okolí. Nechci být nejlepší, chci být spokojený.