Pavel Polakovič

IMG_9672-min

Pavel Polakovič

boxer

Sleduj Pavla na:
 

Mé kariérní začátky a první úspěch.

K boxu mě přivedl můj otec, který byl reprezentant a několikanásobný MČR, byl účastník OH v Atlantě 1996 a medailista z ME a MS. Už ve 4 letech jsem jako dítě s údivem sledoval tátu a jeho kolegy z vrcholového střediska sportu na Dukle při tréninku. Bušil jsem do pytle a snažil se být jako on. V té době jsem sledoval každodenně Rockyho na VHS a trénoval podle něj. Asi v 6 letech se táta od nás odstěhoval a já měl období, kdy jsem neměl velkou motivaci k tomuto sportu. Začal jsem v 8 letech tedy s fotbalem, který mě dost bavil, ale brzy nastaly problémy se začleněním se do kolektivu, a já se rozhodl vrátit se ke svým kořenům. Tedy k boxu. 

S boxem jsem začal aktivně ve 12 letech. Mé pvní úspěchy byly již v kategorii kadetů a poté juniorů. V 16 letech jsem byl úspěšný reprezentant ČR v mládežnických kategoriích, a tak mi byl povolen start v extralize boxu mužů. Brzy jsem se stal Mistrem ČR mužů, a mohl tedy reprezentovat naši zemi na mezinárodních polích, kde jsem získal spoustu medailí a ocenění. Mé dosavadní výsledky (3x MČR mužů, Vítěz MT olympijských nadějí, 3. místo na MT Branderburg cup, mezi moje největší skalpy patří výhra nad pětinásobným mistrem Kuby.) Nasbíral jsem 8 medailí z národních šampionátů. Ty největší úspěchy ale přišly až v mužské kategorii (MČR mužů 2011, 2015, 2017, 2019).

Co tě přimělo k tomu užívat výrobky od Fit-day

Výrobky jsou velmi zdravé a hodí se mi do mé diety, kterou musím držet při přípravách na zápasy a turnaje. Moje normální váha se pohybujekolem 68 kg. Váhová kategorie ve které startuji je 64 kg v ČR a ve světě 63 kg. Tudíž shazování kilogramů v rámci této kategorie je velmi náročné. Souvisí s tím i zdravé návyky, které potřebuji ke svému 100% výkonu. Nejsem vegetarián ani vegan, ale tyhle metody stravování určitě nezavrhuji, naopak se sažím částečně kombinovat i tento způsob stravy. Pestrý a zdravý jídelníček posouvá mé možnosti v regeneraci a výkonu. 

Co je tvým největším zážitkem?

Bylo jich více. Ale jeden z největších je pro mne z roku 2015, kdy jsem se vrátil po 2 letech pauzy do ringu. V té době jsem bojoval se svou pubertální povahou a nevěděl jsem, co chci. Poznal jsem nynější přítelkyni a narodil se nám syn. Já začal pilně trénovat a dal jsem si velký cíl. Vrátit se do reprezentace a stát se MČR. Rok tvrdé dřiny se vyplatil a já po 2 těžkých vyřazovacích bojích postoupil do finále MČR. Ve finále jsem porazil svého soupeře, a zažil jsem tak největší euforii ve svém sportovním životě. Stál jsem na stupínku vítězů uprostřed na 1. místě a neuvěřitelně jsem si to užíval. 

Jak se připravuješ na zápasy?

Tréninkové zaměření se liší podle zápasové vytíženosti a druhu přípravy na turnaje a zápasy. Většinu sezóny trénuji rychlostní vytrvalost, sílu, výbušnost a techniku. Například má klasocká tréninková jednotka vypadá takto: 

Dynamická rozcvička (15min.), stínový boj 3x3 min. (představujete si soupeře naproti sobě a snažíte se údery vytvářet kombinace úderů, kryjete a uhýbáte soupeři před jeho útoky). Potom následují technické nácviky preciznosti a dovednosti boxera. Po technice často následují sparingy 6x3 min. (tréninkový zápas s kolegy z týmu). Nakonec tréninku budujeme rychlostní vytrvalost na pytli 15x20 min. Boxuji v extralize a to většinou jednou za měsíc. Několikrát do roka potom absolvuji mezinárodní turnaje. 

Důležitá je pro mne zdravá, plnohodnotná a chutná strava, ke které mi pomáhají Fit-day produkty a samozřejmě dostatek odpočinku spojeným s kvalitním spánkem.

Jak často trénuješ?

Trénuji v Olomouci v mém vlastním boxerském klubu Hi-Tech Box Club Olomouc. V jednom týdnu zvládám 10-12 tréninků. Při soustředění o poznání více.

Co tě na boxu baví? 

Na boxu mám rád to, že v něm nejsou omezeny pravidla boje. Boxuje se v 10 OZ rukavicích, bez použití noh a samozřejmě krása boxu jako taková. Moc se mi líbí taktika boje, kdy se snaží boxer tancovat na nohou a tím předcházet soupeře. Tím že se boxer dobře pohybuje, zabraňuje inkasování úderů. Zároveň je hezké sledovat, když boxer s dobrým pohybem minimálně inkasuje a z úhybů se snaží trefovat soupeře counter údery tzn. využívat chyb soupeře a trestat ho tvrdými a rychlými údery do hlavy či na spodek. Box se často milovníky boxu přirovnává k různým sportům např. můj trenér vždy říkal, že box je vlastně šerm v rukavičkách, další dávají i jiná přirovnání např. balet v rukavičkách. Pro mne samotného je box na světové úrovni úžasná podívaná. 

Jaká je tvá motivace?

Motivací je pro mě můj otec, rodina a mé cíle.

Co je tvým cílem?

V současné době se vracím po roce pauzy z důvodu zranění, s ještě větší chutí vyhrávat a reprezentovat zemi na olympijských hrách, MS, ME. Po té se vydat na profesionální kariéru boxera, ve které bych chtěl získat titul Mistra světa.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení