Pavel Polakovič

IMG_9672-min

Pavel Polakovič

boxer

Sleduj Pavla na:
 

Mé kariérní začátky a první úspěch.

K boxu mě přivedl můj otec, který byl reprezentant a několikanásobný MČR, byl účastník OH v Atlantě 1996 a medailista z ME a MS. Už ve 4 letech jsem jako dítě s údivem sledoval tátu a jeho kolegy z vrcholového střediska sportu na Dukle při tréninku. Bušil jsem do pytle a snažil se být jako on. V té době jsem sledoval každodenně Rockyho na VHS a trénoval podle něj. Asi v 6 letech se táta od nás odstěhoval a já měl období, kdy jsem neměl velkou motivaci k tomuto sportu. Začal jsem v 8 letech tedy s fotbalem, který mě dost bavil, ale brzy nastaly problémy se začleněním se do kolektivu, a já se rozhodl vrátit se ke svým kořenům. Tedy k boxu. 

S boxem jsem začal aktivně ve 12 letech. Mé pvní úspěchy byly již v kategorii kadetů a poté juniorů. V 16 letech jsem byl úspěšný reprezentant ČR v mládežnických kategoriích, a tak mi byl povolen start v extralize boxu mužů. Brzy jsem se stal Mistrem ČR mužů, a mohl tedy reprezentovat naši zemi na mezinárodních polích, kde jsem získal spoustu medailí a ocenění. Mé dosavadní výsledky (3x MČR mužů, Vítěz MT olympijských nadějí, 3. místo na MT Branderburg cup, mezi moje největší skalpy patří výhra nad pětinásobným mistrem Kuby.) Nasbíral jsem 8 medailí z národních šampionátů. Ty největší úspěchy ale přišly až v mužské kategorii (MČR mužů 2011, 2015, 2017, 2019).

Co tě přimělo k tomu užívat výrobky od Fit-day

Výrobky jsou velmi zdravé a hodí se mi do mé diety, kterou musím držet při přípravách na zápasy a turnaje. Moje normální váha se pohybujekolem 68 kg. Váhová kategorie ve které startuji je 64 kg v ČR a ve světě 63 kg. Tudíž shazování kilogramů v rámci této kategorie je velmi náročné. Souvisí s tím i zdravé návyky, které potřebuji ke svému 100% výkonu. Nejsem vegetarián ani vegan, ale tyhle metody stravování určitě nezavrhuji, naopak se sažím částečně kombinovat i tento způsob stravy. Pestrý a zdravý jídelníček posouvá mé možnosti v regeneraci a výkonu. 

Co je tvým největším zážitkem?

Bylo jich více. Ale jeden z největších je pro mne z roku 2015, kdy jsem se vrátil po 2 letech pauzy do ringu. V té době jsem bojoval se svou pubertální povahou a nevěděl jsem, co chci. Poznal jsem nynější přítelkyni a narodil se nám syn. Já začal pilně trénovat a dal jsem si velký cíl. Vrátit se do reprezentace a stát se MČR. Rok tvrdé dřiny se vyplatil a já po 2 těžkých vyřazovacích bojích postoupil do finále MČR. Ve finále jsem porazil svého soupeře, a zažil jsem tak největší euforii ve svém sportovním životě. Stál jsem na stupínku vítězů uprostřed na 1. místě a neuvěřitelně jsem si to užíval. 

Jak se připravuješ na zápasy?

Tréninkové zaměření se liší podle zápasové vytíženosti a druhu přípravy na turnaje a zápasy. Většinu sezóny trénuji rychlostní vytrvalost, sílu, výbušnost a techniku. Například má klasocká tréninková jednotka vypadá takto: 

Dynamická rozcvička (15min.), stínový boj 3x3 min. (představujete si soupeře naproti sobě a snažíte se údery vytvářet kombinace úderů, kryjete a uhýbáte soupeři před jeho útoky). Potom následují technické nácviky preciznosti a dovednosti boxera. Po technice často následují sparingy 6x3 min. (tréninkový zápas s kolegy z týmu). Nakonec tréninku budujeme rychlostní vytrvalost na pytli 15x20 min. Boxuji v extralize a to většinou jednou za měsíc. Několikrát do roka potom absolvuji mezinárodní turnaje. 

Důležitá je pro mne zdravá, plnohodnotná a chutná strava, ke které mi pomáhají Fit-day produkty a samozřejmě dostatek odpočinku spojeným s kvalitním spánkem.

Jak často trénuješ?

Trénuji v Olomouci v mém vlastním boxerském klubu Hi-Tech Box Club Olomouc. V jednom týdnu zvládám 10-12 tréninků. Při soustředění o poznání více.

Co tě na boxu baví? 

Na boxu mám rád to, že v něm nejsou omezeny pravidla boje. Boxuje se v 10 OZ rukavicích, bez použití noh a samozřejmě krása boxu jako taková. Moc se mi líbí taktika boje, kdy se snaží boxer tancovat na nohou a tím předcházet soupeře. Tím že se boxer dobře pohybuje, zabraňuje inkasování úderů. Zároveň je hezké sledovat, když boxer s dobrým pohybem minimálně inkasuje a z úhybů se snaží trefovat soupeře counter údery tzn. využívat chyb soupeře a trestat ho tvrdými a rychlými údery do hlavy či na spodek. Box se často milovníky boxu přirovnává k různým sportům např. můj trenér vždy říkal, že box je vlastně šerm v rukavičkách, další dávají i jiná přirovnání např. balet v rukavičkách. Pro mne samotného je box na světové úrovni úžasná podívaná. 

Jaká je tvá motivace?

Motivací je pro mě můj otec, rodina a mé cíle.

Co je tvým cílem?

V současné době se vracím po roce pauzy z důvodu zranění, s ještě větší chutí vyhrávat a reprezentovat zemi na olympijských hrách, MS, ME. Po té se vydat na profesionální kariéru boxera, ve které bych chtěl získat titul Mistra světa.