Nízkosacharidová dieta

NÍZKOSACHARIDOVÁ DIETA

Celé tajemství tkví v sacharidech a poznání, co jsou vlastně zač. Když to poznáme, musíme je ze stravy vyloučit a pak výsledky budou hned k vidění. Jedná se opravdu o absolutní vyloučení sacharidů a mléčných výrobků ze stravy. Takže žádné pečivo, brambory, rýže, sladkosti, ovoce... Sacharidy jsou zodpovědné za tuk v těle, ale život bez nich není zrovna ideální, i když se vás o tom bude někdo snažit přesvědčit. Netvrdím, že mám pravdu já, ale dlouhodobě to fakt není možné, ale při krátké době je to skvělá příležitost pro nastartování vašeho hubnoucího cyklu nebo pokud jste zápasník a musíte splňovat váhu pro soutěž, pak je nízkosacharidová strava právě pro vás. A co teda jíst? Maso, maso :-) Ale nejen maso je bílkovina, přidejte vejce a luštěniny jako fazole (čočka, hrách, cizrna, ... nebojte se luštěnin, oblíbíte si je) a zeleninu. Kalorií přijmete tuny, přijmete jich daleko více než při „běžné“ stravě, ale to při kombinaci maso se zeleninou a fazolemi vůbec nevadí. Budete hubnout i tak! Kalorie z proteinů používá tělo jako palivo, zatímco ze sacharidů je ukládá do tuků. Jako vhodný doplněk stravy můžete vyzkoušet celou škálu výrobků Fit- day.

Hodně důležité je pít vodu, kterou můžete doplnit o zeleninové šťávy, bylinné čaje a minerálky, které tělu dodají potřebné minerály. Velmi doporučená je kokosová voda, která má skvělé hydratační vlastnosti a zlepšuje látkovou výměnu tuků. A to pít ji opravdu hodně, protože strava pracuje a na to potřebuje vodu. Na stravě jako je ta nízkosacharidová je super, že toho můžete jíst tolik až vám z toho bude špatně, budete narvani k prasknutí a stejně hubnete. Jíte třeba jen třikrát denně, protože fazole udrží váš žaludek plný dlouho díky vlákniny, které obsahují dostatek. Mléčné výrobky při nízkosacharidové stravě povoleny nejsou. Důvod je jednoduchý, obsahují příliš mnoho sacharidů, kterých se chceme zbavit. Mléčné výrobky jsou spíše sacharidové než bílkovinové. Při testování bylo zjištěno, že tělo reaguje na mléko obdobně jako na bílé pečivo – velmi podobnou inzulínovou odezvou. Jedinou výjimkou z mléčných výrobků je tvaroh, který má jiné složení než jogurt či mléko samotné. Tvaroh má něco přes 20% obsahu bílkovin, sacharidů, v jednotkách. Strava je založená na termogenních potravinách, které jídlo dobře spálí a ještě i pomůžou “nakopnout” metabolismus. Pravdivost této teorie byla potvrzena i studií, ve které srovnávali “běžnou” stravu s proteinovou.

Fitday%20n%C3%ADzkosacharidov%C3%A1%20dieta

 

Povolené potraviny:

 

Maso – libové, ale i trochu prorostlejší části – kuřecí a krůtí prsa i stehna, telecí, králičí, hovězí, vepřové, kachní i husí, slanina

Ryby – tučnější kousky – makrela, losos, tuňák, sardinky

Vejce, máslo, sádlo

Plnotučné mléčné výrobky – tvarohy, sýry (eidam, čedar, feta, parmezán)

Zelenina s nižším obsahem sacharidů – nejlepší je listová zelenina (např.kapusta, květák, brokolice, špenát, čekanka, rukola), artyčoky, chřest, pórek, celer, mrkev, ředkvičky, dýně, fazolové lusky, lilek, zelí, okurka, fenykl

Oleje – kokosový, olivový, avokádový, lněný, arašídový

Ořechy – vlašské ořechy, mandle, pekanové ořechy, makadamové ořechy

Semínka – dýňová, slunečnicová, sezamová, lněná, chia

Luštěniny - fazole, čočka, hrách, cizrna

Z ovoce je vhodné avokádo

 

Nevhodné potraviny:

 

Pečivo

Těstoviny

Cereálie

Slazené mléčné výrobky

Rýže

Kuskus

Sladkosti a slané pochutiny

Ovoce – sladké druhy bohaté na sacharidy (např. banán, datle, mango, hruška, sušené ovoce)

Škrobová zelenina bohatá na sacharidy – brambory, batáty, červená řepa, kukuřice

Džusy, slazené nápoje

Suchary, rýžové chlebíčky, ovesné vločky, sušenky

Pivo, alkohol

 

A nezapomínejte, že ne pro každého je nízkosacharidová dieta vhodná. Opatrní by měli být především lidé, kteří trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem, nemocnými ledvinami, kardiovaskulárními chorobami a samozřejmě těhotné a kojící ženy. Nedostatek sacharidů může u mnoha lidí také vyvolat nepříjemné stavy a to zejména v prvních dnech diety.

Doporučujeme konzultovat vhodnost nízkosacharidové diety s lékařem.