Bolest břicha / žaludku po jídle

BOLEST BŘICHA / ŽALUDKU PO JÍDLE

Nejčastěji se bolesti břicha a bolesti žaludku mohou projevovat jako tupá, ostrá či pichlavá bolest. Existuje mnoho babských rad, které pomáhají na bolest žaludku po jídle. Je však důležité zdůraznit, že na každého zabírá něco jiného, a zároveň záleží také na tom, proč je nám těžko.

Co zabírá, je sníst syrové oloupané jablko nebo kousek čerstvého zázvoru. Zázvor můžeme sníst také kandovaný nebo ve formě bonbónu. Asiaté nedají dopustit na nakládaný růžový zázvor nebo na ananas. Čerstvý ananas totiž podporuje trávení a často se proto podává po jídle jako dezert.

fit-day%20bolest%20b%C5%99icha

Jestliže je nám špatně z hladu, vřele doporučujeme sníst kousek suchého pečiva, nebo si dát vývar (nejlépe kuřecí nebo hovězí). Osvědčeným lékem je i procházka na čerstvém vzduchu, která pomáhá nezávisle na tom, zda je nám zle z přejedení nebo z kocoviny. Někdy si zdravotní stav vyžádá několikadenní dietu založenou na konzumaci lehčích jídel a popíjení zklidňujících nápojů, zejména čajů.

Lidová medicína používá proti bolesti žaludku bylinné čaje. Nejznámější je mátový čaj, který je nejlepší připravit z čerstvých listů máty peprné. Zde je doporučené množství 2 větévky bylinky na 250 ml vody. Mátu přelijeme vroucí vodou a necháme 10 minut vylouhovat, poté popíjíme. Dalším osvědčeným pomocníkem je heřmánkový čaj. Zde je doporučené dávkování 2 lžíce sušených květů na 250 ml vody, čaj připravíme podobným způsobem.

Bolest žaludku může mít na svědomí také nadměrná psychická zátěž. Pokud máme stáhlý žaludek a po jídle je nám těžko, byť skoro nic nesníme, pomohou bylinky, které uklidňují nervy, mezi nejznámější patří třezalka tečkovaná nebo meduňka lékařská. Také z těchto bylinek lze připravit čaje.

 

Na podrážděný žaludek pomáhá také:

Papaja - toto tropické ovoce obsahuje papain, který podporuje trávení Lékořice, fenykl a kmín - obsahují oleje, které prokazatelně pomáhají uvolnit gastrointerstinální trakt a pomáhají tak trávení

Jednoduché sacharidy - bílá rýže, sušenky, ovesné otruby, těstoviny ... jsou velmi snadno stravitelné.

Banány - obsahují elektrolyty, které pomáhají proti deydrataci a jsou tedy vhodné zejména po zvracení a průjmu.

Nicméně nezapomínejte, pokud jsou bolesti břicha omezující, silné a pokud se náhodou přidruží i teploty, tak urychleně navštivte lékaře.