Sacharidová dieta

SACHARIDOVÁ DIETA

Sacharidová dieta funguje na principu postupného zvyšování celkového příjmu komplexních cukrů. Vedle cukrů se však dbá i na dostatečný příjem bílkovin, protože pokud by byl příjem založen čistě jen na sacharidech, začal by se i úbytek důležité svalové hmoty. Výsledkem tohoto procesu by měla být vhodně vyformovaná a svalnatá postava.

fit-day%20sacharidy

Plusy

podporuje formování postavy

je možné zhubnout relativně rychlým způsobem

pravidelné porce jídla několikrát denně

 

Mínusy

vysoké riziko jo-jo efektu

velký nárůst chuti na sladkosti

přísné omezení některých skupin potravin

menší porce jídla, které nemusí každému vyhovovat

nejde ji držet dlouhodobě

Prohlédněte si seznam povolených potravin a promyslete si, zda máte ke kombinování stravy dostatek času a prostoru (práce, škola, kuchyňka, jídelna). Přesné dodržení jídelníčku a potravin je nezbytné, abyste dosáhli efekt hubnutí. Délka této diety má být maximálně jeden měsíc, abyste se vyhnuli úbytku potřebných látek v těle.

 

Doporučené potraviny

jáhly

pohanka

vločky

špalda

celozrnné pečivo

celozrnná rýže

brambory

luštěniny

ovoce a zelenina

bylinné čaje a čistá voda

 

Zakázané potraviny

bílá mouka, bílé pečivo

těstoviny z bílé mouky

sladkosti, čokoláda

sladké džusy, slazené nápoje &. sycené nápoje

alkohol

uzeniny

chipsy, tyčinky a ostatní slané pamlsky

smažená jídla

 

Pitný režim při sacharidové dietě

Nezapomínejte dodržovat pitný režim. Denně vypijte minimálně 2-3 litry čisté vody. Kávě, sirupu, ochuceným minerálkám a jiným slazeným nápojům se vyhýbejte. Protože tělo dostává malé porce a nízkou energetickou hodnotu, může dojít k vedlejším účinkům jako je bolest hlavy, únava, nízký krevní tlak, špatné vyprazdňování.

 

Pohyb

Během sacharidové diety byste se měli 2x týdně vždy minimálně 30 minut věnovat některé aerobní aktivitě – chůzi, běhu, plavání, jízdě na kole nebo podobným činnostem, při nichž konstantně zvýšíte svou tepovou frekvenci tak, aby se pohybovala ve vašem aerobním pásmu (to si jednoduše vypočítáte jako 220 – váš věk, z toho 65 a 75 %). Při těchto aktivitách tělo spaluje tuk a dochází k tomu, co zamýšlíte – k hubnutí. Jakmile však překročíte horní hranici aerobního pásma, organismus začne spalovat spíše cukry a hubnutí nebude tak efektivní, tělo se zaměří na posilování a tvarování svalové hmoty.

Než si naordinujete sacharidovou dietu, pečlivě zvažte svůj zdravotní stav. Dietu v klasické formě je vhodné držet 2-3 týdny, nejdéle však měsíc.