Smoothie! Rychlá a zdravá snídaně

Smoothie! Rychlá a zdravá snídaně

Výroba a uchování smoothie: Jaké pomůcky budete potřebovat?

Milujete koktejly, smoothie a jiné míchané nápoje. Už si nedokážete představit svůj den bez nějakého kvalitního a zdravého smoothie? Pak zcela jistě používáte pro jeho přípravu ty správné nástroje a nádoby. Vyrobit si opravdu dobrý míchaný nápoj, koktejl nebo právě smoothie je vcelku alchymie a bez spolehlivého vybavení se nemáte šanci obejít. I z toho důvodu se zaměříme na jednotlivé nástroje mnohem podrobněji. Jejich správná volba je totiž pro výrobu smoothie či jiných nápojů klíčová. Co všechno tedy budete potřebovat?

Šejkr jako základ

fitday shaker

Jedním z nejdůležitějších nástrojů pro výrobu smoothie je bezesporu šejkr. Jde o zcela specifickou nádobu, která se vyznačuje složením ze dvou až třech dílů. V klasické standardní sklenici anebo jiné nádobě nedokážete několik složek během chvilky dokonale spojit tak, aby vznikl lahodný nápoj kýžené konzistence. Zpravidla se jedná o jednu velkou část, jež slouží jako láhev, v níž je hotový koktejl či smoothie a další dva malé komponenty. Ty mohou být také spojené v jeden. Jde prakticky o jakousi zátku, jíž je celý šejkr uzavřen. Bez problémů s ním poté lze třepat, aniž by se obsah dostal ven. Nesmírně důležitý je výběr správného šejkru. Podle jakých aspektů byste se měli rozhodovat? Čtěte dál, prozradíme vám to.

Materiál v hlavní roli

Na trhu se nachází hned několik modelů šejkrů. Klasické, jež používají barmani jako své profesní nádobí, jsou vyrobené z nerezu. Kov je maximálně pevný a dokáže udržet daný nápoj studený, což je především u alkoholických nápojů žádoucí. Pro výrobu zdravých drinků bez alkoholu lze také tento typ šejkru bez potíží využít. Setkáte se u něj s pevnou konstrukcí a kvalitou. Levnější a prakticky stejně kvalitní jsou plastové šejkry. U nich je nezbytné myslet hlavně na jakost daného plastu. U plastových šejkrů zapomeňte na uchovávání horkých nápojů.

Zdravotní nezávadnost

Především u plastových šejkrů berte v potaz i zdravotní hledisko. Měly by disponovat příslušenými atesty a certifikáty. Na trhu se mnohdy nachází lahev tohoto typu, která obsahuje látky lidskému zdraví nebezpečné. Jmenovat bychom mohli kupříkladu bisfenol A i změkčovače. Šejkry by měly být zkrátka BPA-free.   

Ergonomie

Při výběru správného šejkru nezapomínejte ani na ergonomii, respektive tvary nádoby. Připravit protein koktejl v šejkru, který není přizpůsoben pohodlnému a pevnému uchycení, není vůbec jednoduché.

Vzhled šejkru

Poslední kritériem výběru bude samozřejmě vzhled šejkru. Vždyť mnohdy mícháte smoothie před ostatními a nádoba by měla nějak vypadat. Moc hezké jsou plastové modely s obrázky. Standardním kovovým šejkrem ale také nikoho neurazíte.

Když jen šejkr nestačí…

Existuje spousta ingrediencí především pro přípravu smoothie, které prostě a jednoduše nedokážete dostatečně rozmělnit tak, aby se promísily. I z toho důvodu se vyplatí vsadit na kvalitní tyčový mixér. Těch je na trhu obrovské množství a při nákupu byste měli brát v potaz zejména výkon konkrétního modelu. Určitě nezapomínejte ani na přítomnost ostrých nožů, jež dokážou drtit bez problémů i led. Jinak je možné vybírat i jiné druhy mixérů. Záleží pouze na vás samotných. Nejpohodlněji se pracuje s ponornými a to samé platí i o jejich údržbě.

fitday%20sa%C4%8Dky

Co ještě potřebujete na smoothie nebo koktejly?

Určitě není od věci pořídit kvalitní nože na ovoce. I do mixérů je nelze vkládat v kuse. Optimální volbu představují keramické nože, jež neochudí ovoce i zeleninu o potřebné vitamíny. Výborné jsou i dlouhé lžíce na míchání konkrétního koktejlu. Zapomenout nelze ani na vyšší sklenice. Jinak se na trhu objevuje v mnoha variacích i specifická lahev na smoothie.