Maca a její pozitivní účinky na naše zdraví

MACA A JEJÍ POZITIVNÍ ÚČINKY NA NAŠE ZDRAVÍ

Fitday%20maca

 

Super-odolná vysokohorská rostlina, jejíž kořen je doslova nabitý látkami prospěšnými lidskému tělu. Tak by se dala v krátkosti představit maca peruánská. Výčet jejích "zásluh", pokud jde o lidské zdraví, takřka nebere konce. Vsaďte se, že v něm najdete i něco, s čím by mohla pomoci právě vám.

 

Maca (či "maka") peruánská je známá i jako peruánský ženšen.Kořen macy připomíná řepu. Má v průměru 2 až 8 cm, na délku může mít až 18 cm. A právě v kořenu maca jsou koncentrované výživné složky rostliny. Běžně má barvu podobnou bramborám, ale jsou existují i varianty s bílým, žlutým, růžovým, červeným nebo fialovým kořenem.

 

JAK KOMZUMOVAT MACU?

Macu je možné konzumovat syrovou, pečenou, zpracovanou na džem nebo kvašený nápoj zvaný Maca chicha nebo - v našich končinách nejčastěji - jako sušenou v prášku. Syrové plody mají štiplavou nasládlou chuť a výrazné karamelové aroma. Prášek maca můžete mít doma uschovaný až sedm let, a stále bude obsahovat všechny živiny. Čerstvé plody lze péct v popelu jako brambory a sušené plody se vaří v mléku či vodě a jako vedlejší produkt vzniká aromatický vývar. Maca se používá i přípravě džemů a pudingů nebo se z ní dělá kaše. Rozemletá na prášek se přidává jako výživný doplněk do nápojů. Listy macy jsou podobné listům řeřichy a často se používají k přípravě salátů.

Macu mohou používat děti, dospívající, těhotné a kojící ženy, osoby v období menopauzy až po osoby ve vyšším věku. Denně se doporučuje konzumovat jednu kávovou lžičku, tedy přibližně 5 - 7 g maca prášku. Prášek můžete rozmíchat ve vodě, ovocné šťávě, mléce nebo jogurtu. Nejlépe hned k snídani.

 

Použití kořene Maka (Maca) vychází z tradic i poznatků vědy a je velmi široké:

- regeneruje organismus, navrací a posiluje vitalitu,

- zvyšuje odolnost organismu,

- zmírňuje deprese, psychické vyčerpání, neurózy, chronickou únavu.

- Maka užívaná studenty zlepšuje paměť a schopnost učit se.

- Osobám vyššího věku Maka pomáhá udržovat pevnost kostí a sílu svalů, užívaná delší dobu pomáhá udržovat dobrý zrak a sluch, osvěžuje paměť, dodává vitalitu a tím posiluje sebevědomí.

- Maka je nepostradatelnou výživou nemocných, mírní vedlejší účinky chemo a radioterapie, urychluje růst vlasů po chemoterapii, pomáhá organismu rychleji navrátit síly,

- usnadňuje hojení ran,

- podporuje léčbu anémie, tuberkulózy, akné, nechutenství,

- pomáhá předcházet vzniku osteoporózy a podílí se na její léčbě.

fitday%20pr%C3%A1%C5%A1ek

Pozitivní vliv Maky na plodnost žen i mužů vyjadřují indiáni větou: „Maka má moc darovat bezdětným manželům potomka“. Maka má pozitivní vliv na tvorbu a kvalitu spermií, pomáhá při impotenci, zvyšuje libido a vitalitu, stimuluje sexuální aktivitu člověka. Upravuje nepravidelnou menstruaci, reguluje hormonální činnost. Maka se stala také oblíbeným prostředkem harmonizujícím organizmus ženy v období menopauzy.

Maka se používá také při chronické únavě, nechutenství, osteoporóze, nepravidelných menstruacích, hormonálních poruchách, depresivních náladách, při sexuálních poruchách, neplodnosti, impotenci, frigiditě a sterilitě mužů i žen, mírnění deprese, psychickém vyčerpání a neurózy, podporuje léčbu anémie, tuberkulózy, akné. Je doporučována osobám s vysokou fyzickou zátěží. Maka navrací a posiluje vitalitu, zvyšuje odolnost organismu, zpomaluje proces stárnutí. Používá se jako podpůrný prostředek při závažných onemocněních.

Nejčtenější články

Smoothie - Koktejl plný sacharidů, bílkovin i tuků

SMOOTHIE - KOKTEJL PLNÝ SACHARIDŮ, BÍLKOVIN I TUKŮ V současné době velmi populární forma zdravé výž...

Krabičková dieta

KRABIČKOVÁ DIETA   Je jednou z mnoha druhů redukčních diet.  Záměrem je vás naučit zdravému stravo...

Dukanova dieta

DUKANOVA DIETA Revoluční Dukanova dieta je dílem francouzského lékaře Pierra Dukan. Vyvíjela se pře...

Hubnutí - Tak jak to vlastně je?

HUBNUTÍ - TAK JAK TO VLASTNĚ JE?   Naučte se zhubnout a štíhlým už zůstat. To dosáhnete, když bude...

Proteinová dieta - balíčky

Detox a chia
1 099 Kč

Detox za pomocí zeleninových šťáv....

prot. dieta
1 299 Kč

Proteinová dieta na 20 dní - 3...

balíček smoothie
1 599 Kč

Smoothie je rychlá snídaně nebo...

balíček superfood
1 849 Kč

Superfood je premiová snídaně nebo...

Dieta SLIM 3x1200g
2 399 Kč

Proteinová dieta na 40 dní - 3...

 
 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.