Dukanova dieta

DUKANOVA DIETA

 

Revoluční Dukanova dieta je dílem francouzského lékaře Pierra Dukan. Vyvíjela se přes 30 let, ale až po roce 2000 se jí dostalo celosvětového uznání a slávy. Největším rozdílem oproti jiným metodám je volnost. Při Dukanovej dietě můžete jíst cokoliv ze seznamu přes 100 povolených potravin. Můžete jíst kdykoliv a v jakémkoliv množství. 

 Fitday zelenina

Dukanova dieta má čtyři fáze

 

Dukanova dieta je rozdělena do čtyř hlavních fází. Ty jsou zformované tak, aby dokonale nastartovaly, rozhýbali a udrželi váš metabolismus. Fáze je třeba dodržovat, protože zejména ke konci diety zajistí, aby nenastal jojo efekt a váš metabolismus završil změnu fungování.

 

1. Útočná fáze

První fáze vám umožní zhubnout několik kilogramů během úvodních pár dní. Vaše motivace půjde prudce vzhůru, protože se rychle dostaví první výsledky. Trvání útočné fáze je závislé na celkovém cíli diety. Je však při ní třeba striktně dodržet všechna pravidla, aby neměla negativní vliv na váš organismus.

Pokud chcete, aby vám Dukanova dieta přinesla zhubnutí o méně než 5 kilogramů, útočná fáze by měla trvat 2-3 dny. Pokud chcete zhubnout 5-15 kg, mělo by to být 3-4 dny. Pokud máte za cíl shodit 20 kilogramů, je to 5-6 dní a při více než 20 kilogramech trvá útočná fáze 7-10 dní. Důležité je nepřekračovať hranici deseti dnů!

Útočná fáze Dukanovej diety umožňuje jíst výhradně čisté bílkoviny. V téhle fázi doporučujeme Fit day protein natural, Fit day protein čokoláda nebo Fit day protein datlový. V útočné fázi je třeba vypít alespoň litr a půl tekutin denně, ideálně dva. Jelikož jíte pouze bílkoviny, je dobré mít připraveno i zásoby vitamínů.  Pokud se vám bude chtít, není na škodu zařadit ani cviky na břicho.Cokoliv, co je povoleno jíst v první fázi, můžete konzumovat bez omezení. Připravte se, že první fáze bude pro váš metabolismus menší šok. Ideální je proto začínat o svátcích nebo víkendu, případně prázdnin.

 

2. Výletní fáze

Během druhé fáze Dukanovej diety se střídají bílkovinné a bílkovinné-zeleninové dny. Ty první již znáte z útočné fáze. Původním záměrem bylo setrvání v jedné fázi několik dní a pak změna na fázi druhou, nakonec se ale jak efektivněji ukázalo přímé střídání těchto dvou typů dní v dietě.

Povolené bílkoviny se neliší od první fáze, avšak přibývá zdravá dietní zeleninka. Můžete si dopřát rajčata, ředkvičky, brokolici, pórek, celer, kedlubny, cuketu, lilek, květák, dýně, zelenou fazolky. Povolené jsou i různé druhy zelí - bílá, červená, zelená, čínská. Můžete přidat artyčoky, chřest, salát, fenykl, květák nebo cibulku. Mrkev jen výjimečně!

Základem je střídat bílkovinné a bílkovinné-zeleninové dny. Přidejte pohybovou aktivitu - minimálně chůzi, ideální například běh nebo bruslení. Můžete si dopřát dvě polévkové lžíce ovesných otrub denně. Příjem tekutin navyšte na dva až tři litry vody denně.

 I když jste přidali zeleninu, je vhodné stále doplňovat vitamíny i jinou cestou. Tato fáze trvá dokud nezhubnete na požadovanou hmotnost.

 

3. Konsolidační fáze

Nejhorším prvkem při většině diet je právě jojo efekt. Tak dlouho se snažíte, bojujete s vlastním metabolismem a hlavně psychikou, zhubnete vytoužené kilogramy a po pár měsících jste znovu tam, kde jste byli na začátku. Dukanova dieta má řešení - konsolidační fázi.

Konsolidační fáze nastává jakmile dosáhnete požadovanou hmotnost. Je jasné, že pokud byste se nyní vrátili k původnímu stylu stravování, rychle přiberete zpět. Podobně jako při první fázi, trvání třetí je závislé na tom, kolik kilogramů jste zhubli. Platí jednoduchý vzorec - 1 ztracený kilogram = 10 dní v konsolidační fázi. Pokud zhubnete 20 kilogramů, je třeba setrvat v konsolidační fázi 200 dní.

Můžete si ale vydechnout. Vaše strava bude mnohem volnější a budete muset dodržovat pouze několik základních pravidel. Do svého jídelníčku můžete přidat jeden kus ovoce denně (s výjimkou hroznů, oříšků a banánů). Pokud jde o malé ovoce jako například angrešt, přípustná je menší miska. Pokud máte zájem o změnu stravování po Dukanovej dietě, dělená strava by mohla být řešením.

Přidejte i dva krajíce chleba denně, není omezeno v kterém čase. Mělo by jít samozřejmě o tmavý celozrnný chléb. Můžete si ho dát s až 50g sýra denně, musí však jít o tvrdý sýr. Dvakrát týdně můžete jíst jídla s obsahem škrobu - například čočku, rýži, brambory nebo těstoviny. Právě těstoviny jsou nejideálnější. Vhodná dávka je 200-250 gramů uvařených těstovin, ideálně se zeleninovou omáčkou. Ve stejné gramáži jsou povoleny i ostatní škrobová jídla.

Co je ale nejlepší, Dukanova dieta vám v této fázi umožňuje dvakrát za týden jídlo dle vašeho přání. Jedinou podmínkou je, aby tyto dva dny nešly po sobě. Jednou za týden je rovněž třeba dodržet čistě bílkovinný den, který už znáte.

 

4. Stabilizační fáze

Stabilizační fáze znamená už naprostou volnost pro vaše stravování. Jednou týdně si dopřejte čistě bílkovinný den, jinak ale nemusíte už dodržovat žádná omezení. Je však jasné, že když si chcete váhu udržet, je třeba se stravovat s rozumem, žít zdravě a pravidelně sportovat.